Dröse & Norberg har den stora äran att presentera en ny, förtrollande uppsättning av den tidlösa klassikernTrollkarlen från Oz – nu på en efterlängtad Sverigeturné!
Med sex av Sveriges främsta musikalartister på scenen väcks Trollkarlen från Oz till nytt liv i en nyskriven och fantasifull version av Robert Dröse. Föreställningen bjuder på en magisk helhetsupplevelse där musik, värme och berättarglädje står i centrum.
Följ med Dorothy på hennes resa genom ett sagolikt landskap där hon möter ett lättskrämt lejon på jakt efter mod, en charmig och skönsjungande fågelskrämma som längtar efter klokhet och en plåtman med en innerlig önskan om ett hjärta. Tillsammans vandrar de längs den gula vägen mot den mystiska Smaragdstaden, där den mäktige trollkarlen sägs kunna uppfylla deras djupaste drömmar.
Föreställningen är cirka 60 minuter lång och spelas utan paus – perfekt anpassad för hela familjen. Efteråt väntar dessutom ett uppskattat Meet & Greet, där publiken får möjlighet att träffa alla karaktärer, ta bilder och förlänga den magiska upplevelsen.
Detta är en varm, fantasifull och underhållande teaterupplevelse som bjuder in både barn och vuxna till en oförglömlig resa fylld av vänskap, mod och hopp.
Välkommen att kliva in i en värld av magi och äventyr – och låt dig förtrollas av Trollkarlen från Oz!
Manus & regi: Robert Dröse
Producent: Anna Norberg
Musik: Martin Landh, Theo Dröse och Robert Dröse
Ålder 3-100 år.
Läs mer på: drosenorberg.se
Föreställningens längd
1 timme
Paus
Nej
Åldersgräns
3 år
Rullstolsplats
Rullstolsplats bokas online, via mail till biljett@scalateatern.com eller 054-190080. Det går även att ringa Ticketmasters tillgänglighetslinje 0776-707777, eller besöka Cultix på Storgatan 7 i Växjö. Rullstolsplats är inklusive en fri ledsagare.
Ytterdörrar
Öppnas 1 timme innan föreställningen börjar.
Bar & mat
Foajébaren öppnar en timme före föreställningen, så kom gärna i god tid.
Har du förbeställt mat serveras den innan föreställningen börjar. Det är tillåtet att ta med dryck och snacks från vår bar in i salongen. Obs, endast plastflaskor och plastglas.
Garderob
Vi har bemannade garderober. Av säkerhet- och trivsel skäl är det inte tillåtet att ta med sig ytterkläder in i Christina Nilsson salen
Väskor
Det råder inget väskförbud på Växjö konserthus. Handväskor är tillåtna att ta med in i Christina Nilsson salen. Ryggsäckar och större väskor ska däremot lämnas i garderoben.
Konsertvärdar
Alla föreställningar i Christina Nilsson salen är bemannade med konsertvärdar. Ni möter dem i entrén där de kontrollerar biljetter. Har ni frågor eller behöver hjälp i samband med föreställningen så är det till våra konsertvärdar ni ska vända er.
Välkommen till Växjö Konserthus